środa, październik 18, 2017

Rodzaje lokat bankowych

Różnica między osobą, która myśli o swojej przyszłości, a osobą, która nic w tym kierunku nie robi, to przeważnie różnica stanu konta bankowego. Chcąc wyprzedzać myślą przyszłość - musimy myśleć o tym, co będzie za kilka lat, musimy brać pod uwagę możliwość zmiany na gorsze, dodatkowych wydatków i tym podobnych. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie oszczędzania i odkładanie na naszą przyszłość. Najlepiej w postaci lokaty bankowej, która jest pewnym sposobem na oszczędzanie, który daje nam na dodatek możliwość zarobienia na naszym kapitale. Trzeba tylko wiedzieć, jak najkorzystniej go ulokować.

Nie chcę zamrażać pieniędzy na lata.

Wielu z nas nie chce pogodzić się z koniecznością zostawiania naszych pieniędzy na długie lata na lokacie oszczędnościowej. To zrozumiałe, gdyż ciężko czasem przewidzieć pewne sytuacje. Tym bardziej zrozumiałe, jeśli chcemy złożyć na koncie całość naszych oszczędności. To nie oznacza jednak, że powinniśmy zrezygnować z lokat bankowych. Istnieją takie lokaty, które odpowiadać będą nam w zupełności.

Lokata krótkoterminowa lub lokata progresywna.

W takim przypadku najlepszymi rozwiązaniami są dwie lokaty. Lokata krótkoterminowa, lub lokata progresywna. W przypadku lokaty krótkoterminowej - sprawa jest prosta. Zostawiamy na lokacie pieniądze po prostu na krótszy czas. Co prawda przez to mamy też mniejsze oprocentowanie, ale nie musimy zostawiać pieniędzy na tak długi okres, jak w przypadku lokaty długoterminowej. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku lokaty progresywnej. Ta lokata wyróżnia się tym, że oprocentowanie nie jest w jej przypadku stałe, lecz zmienne. Najniższe jest na samym początku lokaty, po czym zwiększa się, by najwyższy poziom osiągnąć na samym końcu. Dzięki temu bank zabezpiecza się przed nagłymi szybkimi wypłatami, my zaś zawsze mamy możliwość wcześniejszej rezygnacji z lokaty, bez tracenia dotychczas uzbieranych odsetek.

Lokata rentierska lub negocjowana.

Dużo lepszą sytuację mają osoby z dużym majątkiem. Do wyboru pozostają im lokaty rentierska oraz negocjowana. W przypadku lokaty negocjowanej klient ustala z bankiem warunki na jakich zostawia na lokacie swoje pieniądze. To pozwala na naprawdę spore zyski w porównaniu do klasycznych lokat. W lokacie rentierskiej natomiast klient zamiast dostawać całość pieniędzy z odsetek po zakończeniu lokaty - dostaje wypłacane co miesiąc lub na przykład co kwartał, mniejsze kwoty. Mając więc dostatecznie dużą ilość kapitału - możemy utrzymywać się dzięki niemu, nie tykając jednak tym samym głównej kwoty, od której naliczane są odsetki. To bardzo wygodne, wręcz wymarzone warunki. Niestety, pozwolić sobie na nie mogą jedynie Ci najbogatsi klienci banków. Dla każdego jednak znajdzie się coś dobrego - lokata to zawsze zysk!