wtorek, październik 30, 2018

Lokata bakowa co warto o niej wiedzieć

Lokata bankowa to produkt który cieszy się coraz większym zainteresowaniem w śród klientów banku. Zanim jednak zdecydujemy się na jedną konkretną ofertę danego banku powinniśmy wiedzieć o niej jak najwięcej.

Lokata odnawialna

Zakładając lokatę w banku każdy bank już na etapie zapoznawania się z daną ofertą zapyta nas o to co chcemy robić ze środkami po zakończeniu czasu trwania lokaty. Możemy wydać wówczas dyspozycję odnawiania lokaty, po zakończeniu lokata ta zostanie ponownie otwarta, jednak na innych już warunkach, a właściwie na tych które będą wówczas obowiązywały w danym banku. Warunki te mogą być inne niż te na które godziliśmy się zakładając pierwotną lokatę. W takiej sytuacji wypracowane odsetki powiększają kwotę wkładu mogą też zostać przelane na nasz rachunek bankowy. Po zakończeniu lokaty nieodnawialnej cały kapitał łącznie z odsetkami zostaje przelany również na nasz rachunek.

Lokaty dynamiczne

Lokty dynamiczne nazywane są również lokatami progresywnymi, te lokaty cechuje oprocentowanie rosnące, które wzrasta wraz z okresem utrzymania lokaty. Zazwyczaj stoa procentowa wzrasta raz w miesiącu, zazwyczaj najkorzystniejszy poziom uzyskuje w ostatni miesiącu. Mechanizm ten ma na celu zachęcanie klientów do korzystania z lokat o jak najdłuższym czasie. Lokaty dynamiczne są bardzo często reklamowane przez polskie banki. Jednak zanim zdecydujemy się na taką lokatę musimy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Wiele z tych najkorzystniejszych ofert posiłkuje się stopą procentową z ostatniego okresu czyli tą najwyższą i najbardziej opłacalną. W rzeczywistości na takiej lokacie możemy zarobić zdecydowanie mniej niż nam się na początku wydaje. Zys z takiej promocyjnej lokaty jest zazwyczaj porównywalny do tego ze standardowymi lokatami na dany okres. Lokata dynamiczna mimo to jest produktem po który często sięgają klienci banku ponieważ lokata ta posiada możliwość wycofania środków na lokacie w dowolnym czasie z zachowaniem dotychczas zgromadzonych odsetek, które możemy wypłacić w każdej chwili. Chcąc porównać ofertę lokat dynamicznej z innymi lokatami standardowymi powinniśmy wyliczyć jej średnie oprocentowanie. W taki sposób sprawdzimy która oferta będzie dla najbardziej korzystna.