poniedziałek, marzec 11, 2019

Dla kogo lokata?

Takie produkty bankowe jak konto oszczędnościowe czy lokata to możliwość, aby zaoszczędzone pieniądze jeszcze zarabiały. Zarówno konto jak i lokata mają sprawić, że odłożone pieniądze zaczną zarabiać. Z tego powodu lokata jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które dysponują pewną kwotą gotówki i chcą ją odpowiednio ulokować. Lokaty bankowe są popularne głównie dzięki poczuciu bezpieczeństwa jakie dają, gdyż nawet w przypadku upadłości banku można odzyskać wpłacone pieniądze.

Jak założyć lokatę?

Współcześnie założenie lokaty nie wymaga nawet wychodzenia z domu, gdyż można ją założyć przez internet (posiadając dostęp do konta internetowego). Dodatkowo niektóre banki umożliwiają założenie lokaty poprzez telefon lub za pośrednictwem tzw. „inteligentnych bankomatów” (o ile posiada się konto osobiste w banku). Wystarczy wypełnić formularz (dostępny na stronie internetowej), a następnie przelać środki na numer konta, który zostanie przesłany pocztą elektroniczną. Chcąc założyć lokatę bankowa należy zwrócić na jej główne cechy, czyli:

  • kwotę minimalną, która jest określana przez banki i może wynieś 500zł lub nawet 2000złotych;
  • oprocentowanie, czyli kwota jaką otrzyma się za powierzenie pieniędzy bankowi i jest zależne od wysokości depozytu i czasu jego trwania;
  • naliczanie odsetek (kapitalizacja), czyli jak często odsetki są dopisywane do kwoty lokaty (im częściej tym lepiej);
  • okres trwania lokaty;
  • skutki zerwania lokaty.

W placówce bankowej warto zwrócić się do doradcy finansowego, który wyjaśni wszelkie wątpliwości, a nawet załatwi wiele niezbędnych formalności, chociaż każdy pracownik banku jest zobowiązany udzielić wszystkich potrzebnych informacji.

Przy zakładaniu lokaty należy wskazać własną rezydencję podatkową, która jest potrzebna do wypełnienia przez banki obowiązku sprawozdawczego i przekazania informacji odpowiednim organom podatkowym.

Dlaczego warto założyć lokatę?

Lokata to produkt, z którego łatwo się korzysta, formalności są minimalne, a jej likwidacja trwa kilka sekund. Taki produkt bankowy jak lokata to zapewniona płynność portfela, ale także ochrona posiadanego kapitału (w sytuacji, gdy ktoś rozważa inwestycję w bardziej ryzykowne aktywa i czeka na odpowiedni moment). Lokata to idealny wybór dla osób, które nie czują się dobrze na giełdzie i mają awersję do ryzyka. Na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń warto upoważnić kogoś zaufanego do obsługi lokaty, żeby w przypadku np. choroby ułatwić i uprościć niektóre procedury. Upoważnić można maksymalnie dwie osoby, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo należy udzielić składając odpowiednie dokumenty w banku. Pełnomocnictwo może być udzielone:

  • na określony czas,
  • na czas nieograniczony lub
  • do wykonania określonej czynności.

Lokata może być także założona dla dziecka, aby miało łatwiejszy start w życie. Produkt z myślą o dziecku może się różnić takimi cechami jak sposób założenia czy oprocentowanie.