wtorek, maj 7, 2019

Jak spłacić kredyt hipoteczny bez opłat

Kredyt hipoteczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem i sięgamy po niego coraz częściej, natomiast wcześniejsza spłata tego kredytu to marzenie każdego kredytobiorcy. Ciężar tak ogromnego zadłużenia spędza niektórym z nas sen z powiek i marzymy tylko o tym, aby jak najszybciej go spłacić. Może się jednak okazać że nawet, kiedy będziemy posiadać dodatkową gotówkę, wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego wcale nie będzie dla nas opłacalna i korzystna. Przymierzając się do takiego zadania powinniśmy wcześniej sprawdzić, jak spłacić kredyt hipoteczny wcześniej niż zakładaliśmy, ale bez dodatkowych opłat.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego — dla kogo?

Jak się okazuje wraz z wejściem w życie ustawy o hipotecznym zmieniły się również warunki naliczania opłat za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Jeżeli chodzi o kredyty ze zmienną stopą procentową, po 3 latach regularnego spłacania, banki nie mogą pobierać opłat za przedterminową spłatę. Niestety w sytuacji kiedy zdecydujemy się na spłatę kredytu hipotecznego przed tym terminem, musimy niestety liczyć się z dodatkowym kosztem w maksymalnej wysokości 3% spłacanej kwoty. Jak się okazuje zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt ze stałą stopą procentową. W tym przypadku jak się okazuje całkowita spłata kredytu hipotecznego nie będzie już opłacalna. Bank będzie mógł pobrać opłatę za wcześniejszą spłatę przez cały okres trwania kredytu, w którym obowiązuje tzw. sztywne oprocentowanie.

Spłata kredytu hipotecznego

Zdarza się, że w naszym portfelu pojawia się nagły zastrzyk dodatkowej gotówki, wówczas często wraz z tym pojawiają się nowe potrzeby i ciężko podjąć w takiej sytuacji decyzję o tym, aby te dodatkowe środki przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, to sprawdźmy, jakie korzyści niesie ze sobą całkowita spłata kredytu hipotecznego:

redukcja kosztów — dodatkowe pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel lub po prostu odłożyć na lokacie, lub koncie oszczędnościowym.

polepszenie zdolności kredytowej — całkowita spłata obecnego zobowiązania zwiększa naszą szansę na otrzymanie kolejnego kredytu na często nieco korzystniejszych warunkach niż dotychczas.

mieszkam na swoim — wraz ze spłatą zadłużonej hipoteki, bank przestaje być właścicielem naszego mieszkania. Co za tym idzie w przyszłości, w razie potrzeby, nasza nieruchomość może posłużyć jako zabezpieczenie np. innego kredytu hipotecznego.

poprawa komfortu psychicznego — po spłacie kredytu już nie musimy martwić się tym, że mamy przed sobą wieloletnią spłatę dużego kredytu hipotecznego i, jeżeli wydarzy się w naszym życiu coś niespodziewanego, to nie poradzimy sobie z jego spłatą.